پیشگفتار

هدف من از ایجاد این وبلاگ این است که 6 درسی ( حقوق مدنی, آیین دادرسی مدنی, حقوق تجارت, حقوق جزای عمومی و اختصاصی, آیین دادرسی کیفری و اصول استنباط) را که منابع آزمونهای وکالت - قضاوت - سردفتری اسناد رسمی و مشاوران حقوقی هست را برای شما دانشجویان حقوق به شک خیلی ساده و خلاصه تبیین کنم. چون به نظر من مهمترین و بزرگترین چالش پیش روی داوطلبان آزمونهای مذکور و دانشجویان حقوق این است که در اقیانوس متلاطم, عظیم و بی نهایت علم حقوق هر چقدر هم که شناگر ماهری باشند گم و یا حتی غرق میشوند و از ادامه راه برای رسیدن به ساحل موفقیت باز میمانند. پس تنها راه حل این چالش و پشت سر گذاشتن آن خلاصه گویی و خلاصه نویسی و ساده بیان کردن مطالب و دروس این علم ارزشمند است. با این کلید شما میتوانید از موجهای سهمگین و طوفانهای تند این اقیانوس بزرگ در امان بمانید از یک گوشه آن با آرامش رد شوید تا نه تنها در آن غرق نشوید بلکه حتی راه را هم گم نکنید و به سلامت به مقصد برسید.

من به عنوان فارغ التحصیل این رشته از دانشگاه آزاد اسلامی و کارشناسی ارشد همین دانشگاه و مشاور حقوقی به همه شما دانشجویان حقوق یک توصیه اساسی میکنم و این پیشنهاد این است که :

اولا:  از همان ابتدای قبولیتان در این رشته با یک برنامه ریزی بلند مدت 4 ساله و یک چشم انداز و دیدگاهی وسیع و باز مطالعه را برای قبولی در یکی از آزمونهای 4گانه فوق الذکر شروع کنید. زیرا به نظر من اگر دانشجویی در هر مقطعی که میخواهد باشد حتی دانشجوی دکترای حقوق, در یکی از آزمونهای 4گانه قبول نشود نیمی از تلاش خود را در این مسیر طولانی که طی کرده است بیهوده گذرانده. در این مساله شما شک نکنید. اکثر دانشجویان تمام فکر و ذکرشان شده قبولی در امتحانات میان ترم و پایان ترم است و بدیهیست که از همان اول چشم انداز و هدف بلندی برای رسیدن به موفقیت ندارند. این عزیزان فقط میخواهند رفع تکلیفی طی کنند مقطع خودشون را و یک مدرکی حالا گرفته باشند و قابش هم بکنند. این شیوه بسیار سطحی و مبتدیست و اکثر کسانی که در یکی از آزمونهای 4گانه قبول نمیشوند با همین نگرش و طرز فکر به پیش رفته اند و مسلما در آینده هم با ادامه این روند به نتیجه نخواهند رسید و جواب نخواهند گرفت.

ثانیا:  کسانی که طرز فکر و دیدگاهشان مطابق با نکته اول من است در مرحله دوم باید فقط و فقط روی مهارت تست زنیشان کار کنند.

دوستان مطمئن باشد و باور کنید که مهارت تست زنی یک هنر است و هرچقدر این مهارت بالاتر باشد شانس شما در قبولی هر آزمونی و به خصوص در آزمونهای حقوقی به شدت افزایش میابد. کسی که تست زنی ضعیفی داشته باشد هرچقدر هم که درسش را خوب خوانده باشد و مسلط و آماده باشد و در وضعیت علمی عالی قرار داشته باشد باز هم به مشکل بر خواهد خورد و شاید حتی نتیجه هم نگیرد. این نشان دهنده اهمیت زیاد شیوه تست زنی و کارکردن روی آن است.

مثل این است که شما یک شطرنج باز خیلی حاذقی هستید که از همه تاکتیک ها و فنون این بازی مطلعید ولی فقط از این تاکتیک ها و فنون مطلعید ولی وقتی نوبت به عمل و اجرای این فنون در صفحه شطرنج در مقابل حریفتان میرسد شما در اینجا کم میاورید و حتی بازی را هم میبازید و کیش و مات میشوید. 

مهارت ها و فنون تست زنی هم همینطوره عزیزان. شما هرچقدر هم که از نظر علمی در سطح عالی باشید و آمدگی فوق العاده خوبی داشته باشید ولی این معلومات و اطلاعات و دانش فقط در ذهن و فکر شماست بالاخره شما باید بشینید روی صندلی و 120 تا سوال چهارگزینه ای را جواب بدید. یعنی اون دانش و معلوماتی که این همه زحمت کشیدید اونها را توی ذهن شریفتون جاسازی کردید را حالا باید در اجرا روی پاسخنامه بیارید. چه جوری این کار را بکنید؟ از چه شیوه ای برای این کار استفاده کنید؟ کی استفاده کنید؟ کجا استفاده کنید؟ با تست های آسون چه شکلی رفتار کنید؟ با سختا چه کار کنید؟ وقتی شک داریم کدوم گزینه را بزنیم بهتره؟ سوال را چه جوری باید بخونیم؟ چندبار بخونیم؟ و... پس ببینید اینها همه از مهارتها و فنون تست زنیه که باید همش را رعایت کنید در غیر این صورت مطمئن باشید فقط اگر بخواهید با اتکا به دانشتون وارد آزمون بشید قبول نمیشید. من این را به شما قول میدم عزیزان چون خودم تجربش کردم.

ثالثا:  خیلی از داوطلبان آزمونهای 4گانه سه ماه تابستان را فرصت مناسبی برای شروع مطالعه تا رسیدن به مرز آمادگی کافی برای آزمون میدونن و در این بازه زمانی شروع به خوندن میکنن. نه عزیزان این روش کاملا غلطه. 3 ماه تابستون شما فقط باید جمع بندی و مرور بکنی دروس را و تست بزنی و روی تست زنیت کار بکنی. بله هستند نخبگان و نوابغی که حتی یک ماه یا بیست روز قبل از آزمون شروع به خوندن میکنن و قبول هم میشن ولی همونطور که گفتم اینها نخبه و نابغه هستند و معدود و نادر. شما عزیزان همونطور که گفتم باید از همون اول وقتی در این رشته قبول میشید برای قبولی در یکی از آزمونهای 4گانه با یک برنامه ریزی و طرح بلند مدت و دقیق کار را شروع بکنید و فقط به فکر نمره گرفتن از استادتون نباشد تا انشاا... به امید خدا موفق و پیروز باشید.

امیدوارم این توصیه های کاربردی من را که با تجربه بهشون رسیدم را بهش توجه کنید و اونها را مد نظر قرار بدید. فقط قانون و آرای وحدت رویه بخونید روزانه 10 تا 16 ساعت باید درس بخونید کتاب اصلا نخونید کتاب مختص دوره لیسانس است تست زنیتان را تقویت کنید روحیه و اعتماد به نفستان را 1 ماه قبل از امتحان به شدت بالا ببرید مایوس نباشید و فکر هم نکنید که اگر در یکی از آزمونهای 4گانه قبول نشدید همه چیز برای شما تمام شده مطمئن باشید موفق خواهید شد. اگر سوال حقوقی داشتید از طریق gmail با من در ارتباط باشید.

برای ارتباط با من :

gmail : sapelsimo777@gmail.com

/ 1 نظر / 63 بازدید
محسن تاجيك

دوست عزيز و گرامي سلام. بنده از سايت شما نهايت استفاده را ميبرم.ليكن در بعضي از موارد اشتباهات فاحشي به چشم ميخورد كه نيازمند تصحيح است. مع الوصف امعان نظر نسبت به رفع اشتباهات مزيد امتنان است. با تشكر و اعتذار